poniedziałek, 28 stycznia 2019

Kęty, 28 stycznia 1945 roku

28 stycznia 1945 roku dowodzone przez pułkownika Fiodora Daniłowicza Bolbata oddziały Perykopskiej Dywizji Artylerii wchodzące w skład 38 Armii IV Frontu Ukraińskiego wkroczyły do Kęt. Datę tę przyjmuje się za koniec okupacji hitlerowskiej w Kętach.



Żołnierze niemieccy zajęli miasto nad Sołą już 3 września 1939 roku. Kęty zostały wcielone do Rzeszy, a w samym mieście rozwiązano wszystkie działające stowarzyszenia i organizacje, pozamykano większość sklepów, fabryk i warsztatów rzemieślniczych. Okupant przejął władzę, na czele urzędu stanął niemiecki burmistrz. Dramatyczny los spotkał kęcką inteligencję, w jeszcze trudniejszej sytuacji znalazła się mniejszość żydowska – Żydów najpierw osadzono w getcie utworzonym w Nowej Wsi, a następnie trafili do obozów zagłady. 

W styczniu 1945 roku wynik wojny wydawał się być przesądzony, Armia Czerwona zajmowała kolejne miasta w regionie. Cywile, pracownicy hitlerowskiej administracji, żandarmi oraz żołnierze Wehrmachtu wiedzieli o tym i 25 stycznia opuścili Kęty. Pojawienie się wojsk radzieckich poprzedziły naloty myślistwa sowieckiego. Wycofujący się niemieccy żołnierze wysadzili most łączący Podlesie z miastem. Żołnierze Armii Czerwonej weszli do Kęt od strony Nowej Wsi i Bulowic. 

W regionie wciąż trwały walki, które pochłonęły kilkaset ofiar. 

Dziś odbiór tamtych wydarzeń wzbudza wiele emocji. Przy okazji przypominamy film, w którym Andrzej Małysa przedstawia najważniejsze informacje dotyczące stycznia 1945 roku:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz