O nas




Załogę Muzeum w Kętach tworzy siedem osób, w tym trzech pracowników merytorycznych. 

Marta Tylza-Janosz, dyrektor 

Miłośniczka krynolinowych sukien wiktoriańskich i niemniej wiktoriańskich manier. Jej pasją zawodową (jest doktorem historii w zakresie XIX i XX w.) są perypetie szczęśliwie urodzonych przedstawicieli warstwy szlacheckiej i ziemiaństwa, przeżywających swoje rozterki w okresie zaborów. Z samego założenia umiłowanej epoki, jaką jest XIX w., jest niepoprawną romantyczką, ale w wydaniu Jane Austin. Poza tym zgłębia tajniki świata mitów, również tych współczesnych, wykazując szczególne upodobania w badaniu gospodarki dóbr ziemskich w XIX w. i okresie międzywojennym. W wolnych chwilach poświęca się pisaniu pamiętnika, który może kiedyś okazać się drugą "Sekretną historią" Prokopiusza z Cezarei. Oczywiście pała nieodpartym uczuciem do wszystkiego co jest związane z historią. 


Renata Bożek, adiunkt muzealny w dziale artystyczno-historycznym
Z wykształcenia historyk o specjalności archiwisty. Badawczo najczęściej przygląda się tym, którzy byli inni dla miejscowych, chodzili do synagogi, nie pracowali w soboty, inaczej się ubierali. Fascynuje się ich kulturą, językiem, sztuką, literaturą, obyczajowością. Swoje zainteresowania kieruje również  w stronę ważnych rodzinnych wydarzeń miejscowej ludności, zaglądając  im w metryki. Oblicza o jakiej porze roku dawniej młodzi się żenili, ile mieli lat?  I ile mieli  dzieci ? Dlaczego umierali tak młodo? Czasem  płacze, gdy któremuś zmarło dziecko na chorobę, która dzisiaj jest tylko wspomnieniem.  Prywatnie drobiazgowo planuje podróże, które czasem udaje się jej zrealizować, coś tam maluje, skleja kolorowe szkiełka, ostatnio głowi się nad językiem, który ma trudne do napisania litery.


Alicja Skrudlik-Pilch – etnolog (adiunkt muzealny)
Mała, drobna i wszędzie jej pełno… Ceni szczerość i spokój psychiczny. Z wykształcenia i z zamiłowania badacz miejscowej kultury ludowej (tj. etnolog). Propagatorka tradycji z naciskiem na lokalny strój regionalny typu laskiego. Marząca o zebraniu dokładnych materiałów badawczych z terenu Kęt i okolicy w celu ocalenia od zapomnienia. Uwielbiająca prace manualne, wzbogaciła ofertę muzealną  w roku 2007 o pierwsze zajęcia warsztatowe. Prywatnie swą energię poświęca: mężowi, wychowywaniu dwóch małych mężczyzn, prowadzeniu domu, pielęgnacji ogrodu, malowaniu, szydełkowaniu, filcowaniu, szyciu, wyplataniu……….. a przy tym wszystkim  cieszeniu się rodziną i życiem. Czasami wymyka się w „podróże w przeszłość”…. 


Andrzej Małysa – asystent muzealny 

 Jedyny facet w sfeminizowanej kęckiej placówce kulturalnej, w której ponad 80 % załogi stanowią kobiety. Pracownik działu artystyczno – historycznego. Jego zainteresowania badawcze (jest doktorem historii w zakresie XIX i XX w.) koncentrują się wokół zagadnień XIX – wiecznej historii wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem epoki wojen napoleońskich, armii Królestwa Polskiego i tematyki powstania listopadowego. Od blisko dwóch lat współpracuje także z redakcją lokalnego miesięcznika „Keczanin”, pisując do niego teksty poświęcone głównie historii lokalnej. Jego hobby to czytanie książek z dziedziny historii, polityki, publicystyki oraz polskiej literatury współczesnej. Wśród ulubionych autorów znajdują się: Jerzy Pilch, Zbigniew Herbert,  Andrzej Stasiuk, Waldemar Łysiak, Gustaw Herling – Grudziński, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Jagielski.   

Maria Gunia - pomoc muzealna
Anna Nowak - księgowa
Maria Mitoraj-Mrzygłód - główna księgowa

Załoga kęckiego muzeum oraz wolontariusze z wokalistą zespołu Pectus (w środku). Od lewej stoją: Andrzej Małysa, Alicja Skrudlik-Pilch, Marta Tylza-Janosz, wokalista zespołu Pectus Tomasz Szczepanik, Anna Nowak, Maria Gunia, Renata Bożek. U dołu: Estera Bożek, nasza stażystka Agata Derewiecka.  

Część załogi na zdjęciu z Kasią Wilk, podczas spotkania "Przyjaciołom kultury" - styczeń 2012 r. Od lewej: Marta Tylza-Janosz, Renata Bożek, Kasia Wilk, Alicja Skrudlik-Pilch, Andrzej Małysa.
Temperament naszej etnolog daje znać.... Nic dodać nic ująć, jednym słowem żywe srebro :)

1 komentarz: