środa, 4 kwietnia 2018

Wizyty Karola Wojtyły w Kętach


          
W Poniedziałek Wielkanocny minęło 13 lat od odejścia Jana Pawła II. Zaledwie  dziewięć lat po swojej śmierci, w kwietniu 2014 roku polski papież został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Przed wyborem na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła sprawował urząd biskupa pomocniczego krakowskiego (1958–1964). Od 1964 do 1978 roku był arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku został Kardynałem.





W czasie sprawowania urzędów kościelnych w latach 60. i 70. Wojtyła wielokrotnie odwiedzał Kęty i tutejszą parafię pw. św. św. Katarzyny i Małgorzaty. Pierwsza kęcka wizyta biskupa krakowskiego miała miejsce 6 stycznia 1961 roku z okazji 70. rocznicy powstania kęckiego klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek. Wojtyła przybył do krypty, gdzie pochowane były Matki założycielki Zgromadzenia: Celina Borzęcka i jej córka Jadwiga Borzęcka. Następnie biskup odprawił mszę św., w czasie której wygłosił homilię.

Wojtyła po raz kolejny pojawił się w Kętach 18 maja 1964 roku. Był już wtedy od kilku miesięcy metropolitą krakowskim. Przybycie ks. arcybiskupa miało związek z ogłoszoną przez prymasa Stefana Wyszyńskiego Wielką Nowenną. Karol Wojtyła odprawił wówczas mszę św. przed obrazem św. Jana Kantego, który był patronem VIII roku Wielkiej Nowenny. Wygłosił wtedy okolicznościowe kazanie, w którym podkreślił, że jako pielgrzym przybył do miasta wyjątkowego, z  którego pochodził św. Jan Kanty. Następna wizyta metropolity krakowskiego w Kętach odbyła się 21 maja 1965 roku. Była związana z wizytacją kanoniczną. Wojtyła udzielił wtedy sakramentu bierzmowania 673 osobom. Metropolita krakowski pojawił się w Kętach także w roku Millenium Chrztu Polski. 6 lutego  1966 roku poprowadził uroczystości 75-lecia istnienia kęckiego klasztoru Zmartwychwstanek. Tego  samego  dnia  ks. arcybiskup wizytował drugi żeński klasztor w Kętach – Franciszkanek Najświętszego Sakramentu.
Karol Wojtyła kilkukrotnie odwiedzał Kęty już jako Kardynał. Jedna z jego wizyt odbyła się 30 sierpnia 1970 roku. Tego dnia miało miejsce poświęcenie przez przyszłego papieża ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny. 16 maja 1972 roku zmarł w wieku 86 lat proboszcz kęckiej parafii, będący zarazem przyjacielem Wojtyły – ks. Infułat Józef Świąder. W uroczystościach pogrzebowych duchownego wziął udział metropolita krakowski. Wojtyła koncelebrował mszę świętą pogrzebową, która obyła się 19 maja 1972 roku. Wygłosił również wzruszającą przemowę, w której wychwalał zasługi proboszcza parafii pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny.

Księdza Kardynała nie mogło zabraknąć także na uroczystościach pięćsetnej rocznicy śmierci św. Jana Kantego. W Kętach obchody jubileuszowe rozpoczęły się 14 października 1973 roku. Z Krakowa przyjechali wtedy ks. Kardynał Karol Wojtyła oraz biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej – ks. Jan Pietraszko. W kęckim jubileuszu wzięli udział liczni krakowscy duchowni, m. in. członkowie Kapituły Metropolitalnej oraz naukowcy z Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Kulminacyjnym momentem uroczystości była msza św., którą ks. Kardynał odprawił w kościele św. Jana Kantego. Koncelebrowali ją księża dziekani z okolicznych dekanatów. Wojtyła wygłosił w trakcie mszy okolicznościowe kazanie o św. Janie Kantym. Po nabożeństwie metropolita poprowadził procesję eucharystyczną po dziedzińcu przykościelnym.

Po raz ostatni przed wyborem na papieża Karol Wojtyła był w Kętach 23 maja 1978 roku. Ks. Kardynał odprawił tego dnia mszę św. w kościele św. Jana Kantego. Po nabożeństwie miało miejsce spotkanie metropolity krakowskiego z młodymi księżmi, którzy przyjęli niedawno święcenia kapłańskie.

Tak wybór Karola Wojtyły na papieża, który miał miejsce 40 lat temu został opisany w kronice kęckiej parafii pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny:

16 X będzie na zawsze najradośniejszym dniem dla Kościoła w  Polsce. W tym dniu został wybrany na Głowę Kościoła Chrystusowego J. E. ks. Kardynał Karol Wojtyła, arcybp. – metropolita krakowski. Szał radości ogarnął całą Polskę. Od pierwszych chwil Jan Paweł II zdobywa sobie uznanie i sympatię na całym świecie.

Na zdj.: Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła w czasie mszy pogrzebowej ks. Infułata Józefa Świądra, 19 maja 1972 roku (zbiory INFO Kęty). 



Bibliografia
Małysa Andrzej, Kęckie wątki w biografii Karola Wojtyły, „Kęczanin” nr 5 z 2014 r.
Ks. Infułat Gasidło Władysław, Kęty Karola Wojtyły, „Almanach Kęcki”, nr XIX z 2015 r.
Liber memorabilium (…) Parochiae Kentensis Anno Domini 1833 conscriptus.

Andrzej Małysa        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz