poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Kartka z kalendarza: Kajetan Florkiewicz

7 sierpnia 1769 r. w Kętach urodził się Kajetan Florkiewicz. Jego rodzice zajmowali się piekarstwem. Do Krakowa przeniósł się w latach 80. XVIII wieku i podjął praktyki w kancelarii notarialnej Józefa Habowskiego. Później ożenił się z jego córką, następnie po śmierci teścia odziedziczył kancelarię.


Na początku XIX wieku nabył klucz: Młoszowa, Dulowa i Karniowice wraz z Ostrą Górą, a później Rajsko (pod Wieliczką) i Więckowice. Pod koniec 1805 r. cesarz Franciszek II podjął decyzję o nadaniu Florkiewiczowi tytułu szlacheckiego w uznaniu za zasługi na polu gospodarki i handlu. W drugiej dekadzie XIX wieku zrobił zawrotną karierę polityczną – jako poseł na sejm w 1812 r., później jako senator Senatu Rządzącego i marszałek Zgromadzenia Reprezentantów. Był związany z obozem Stanisława Wodzickiego, popierając szlachtę w walce liberalną partią mieszczańską. Włączał się w obywatelskie inicjatywy Krakowa, np. w sprawie usypania kopca Kościuszki czy zbierania funduszy na restaurację Zamku Wawelskiego. Zmarł w 1839 r. 

Materiał powstał w oparciu o tekst Joanny M. Dziewulskiej, „Mieszczanin Szlachcicem", [w:] Almanach XIV (2010), s. 77-85. Fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku opublikowane w Almanachu (2010). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz