środa, 18 maja 2016

Czy widzisz to wzgórze na szczycie...

Czy widzisz te gruzy na szczycie?
Tam wróg twój się kryje jak szczur!
Musicie, musicie, musicie!
Za kark go wziąć i strącić go z chmur!
I poszli szaleni, zażarci i poszli zabijać i mścić
I poszli jak zawsze uparci,
Jak zawsze za honor się bićDokładnie 72 lata temu, 18 maja 1944 r., polski korpus gen. Andersa zdobył Monte Cassino. Prawie od razu powstała również ta jedna z najpiękniejszych polskich pieśni wojskowych. Autorem słów był Feliks Konarski, a muzykę skomponował Alfred Schütz. Pieśń powstała na kilka godzin przed zdobyciem samego klasztoru. W swych wspomnieniach Feliks Konarski napisał:

"Śpiewając po raz pierwszy Czerwone maki u stóp klasztornej góry, płakaliśmy wszyscy. Żołnierze płakali z nami. Czerwone maki, które zakwitły tej nocy, stały się jeszcze jednym symbolem bohaterstwa i ofiary - i hołdem ludzi żywych dla tych, którzy przez miłość wolności polegli dla wolności ludzi..." 

Warto pamiętać w dniu dzisiejszym o bohaterskich żołnierzach spod Monte Casino, tym bardziej, że wśród nich był m.in kęczanin porucznik Tadeusz Drabczyński, który jako pierwszy, za pomocą gołębia pocztowego, przesłał do polskiego sztabu informację o zwycięstwie co zresztą opisał w swoim dziele Melchior Wańkowicz. Pamiętajmy również, że w kęckiej dwójce jest Izba Pamięci poświęcona II Korpusowi i bitwie pod Monte Cassino, warto ją odwiedzić.Jurand Saternus
                                                              gen. Władysław Anders
                                                        
  Żołnierze II Korpusu podczas walk pod Monte Cassino
                                                         
                                                   Izba Pamięci w ZSG nr 2 w KętachBrak komentarzy:

Prześlij komentarz