czwartek, 14 kwietnia 2016

Chrzest Mieszka I


Rocznica chrztu władcy Polan 

Dziś w Gnieźnie rozpoczynają się obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda. W powszechnej świadomości to właśnie  dzień 14 kwietnia 966 roku uznaje się za datę przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Należy jednak powiedzieć, że rok i data przyjęcia chrztu są bardziej umowne. Ustalano ja na podstawie późniejszych roczników. 

Dokładnie 1050 lat temu, dnia 14 kwietnia w kalendarzu liturgicznym przypadała Wielka Sobota.Do dziś wśród historyków toczą się spory, gdzie miał miejsce chrzest księcia Polan. Najbardziej prawdopodobnym miejscem tego wydarzenia wydaje się być Poznań, konkretnie Ostrów Tumski. Pod uwagę były też brane inne jeszcze wielkopolskie grody: Ostrów Lednicki (na wyspie) lub Gniezno. Pojawiły się też opinie, że Mieszko ochrzcił się poza granicami swojego państwa w Pradze, bądź w Ratyzbonie. Nie wiadomo do końca jak wyglądał sam rytuał chrztu w X wieku. Można go odtworzyć na zasadzie analogii z chrztami innych władców europejskich. Książę miał nie tylko polewaną wodą święconą głowę, ale całe jego ciało było zanurzane w specjalnym basenie chrzcielnym.    
Decyzja o przyjęciu chrztu przez władcę Polan miała ścisłe uzasadnienie polityczne. W 965 r. Mieszko pojął za żonę Dobrawę, córkę księcia Czech Bolesława Srogiego. Według twierdzeń średniowiecznych kronikarzy, m. in. Thietmara z Merseburga oraz Galla Anonima to właśnie czeska księżniczka miała decydujący wpływ na porzucenie przez polskiego księcia pogaństwa. W rzeczywistości ślub z Dobrawą oraz przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka, było zwieńczeniem sojuszu politycznego z czeską dynastią Przemyślidów. Nowy sojusz był wymierzony w śmiertelnych wrogów Mieszka I - Słowian Połabskich (Wieletów), wyznających kulty słowiańskie. Poza tym przyjęcie chrztu przez księcia i jego dwór oznaczało wejście Polski do europejskiej wspólnoty państw chrześcijańskich. W tym czasie większość ludów zamieszkujących Europę porzucała kulty pogańskie. Przed Mieszkiem chrześcijaństwo przyjęły narody słowiańskie: Chorwaci, Serbowie, Bułgarzy oraz Czesi. Po 966 decyzję o przyjęciu nowej religii podjęli władcy Rusi, Węgier oraz państw skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii  czy Islandii.  
 W związku z obchodzonymi w całym kraju uroczystościami rocznicy chrztu, do 6 maja bieżącego roku w kęckim muzeum można zwiedzać wystawę czasową zatytułowaną Wokół kultury chrześcijańskiej. W 1050 rocznicę chrztu Mieszka I.


Andrzej Małysa 
Obraz Zaprowadzenie chrześcijaństwa autorstwa Jana Matejki

Książę Mieszko IBrak komentarzy:

Prześlij komentarz