środa, 13 stycznia 2016

Intrygujące przedmioty w muzeumZ początkiem stycznia br., nasze muzeum wzbogaciło się o dość nietypowe przedmioty. Dzięki darowiźnie przekazanej do działu etnograficznego, do naszej placówki trafiły dwa okrągłe noże przeznaczone do wycinania hostii i komunikantów.

Na początku XX wieku były one wykorzystywane przez Stanisława Pudełko, kościelnego z kościoła Św. Małgorzaty i Św. Katarzyny w Kętach.

W czasach średniowiecza przywilej wytwarzania komunikantów i opłatków miały tylko i wyłącznie osoby duchowne, które na czas produkcji przywdziewały odświętne szaty i śpiewały pieśni kościelne. Szczególną sławę zyskały opłatki i komunikanty wytwarzane przez klasztor benedyktynów z Cluny. Podobnie było w Polsce, gdzie początkowo przywilejem produkcji opłatków zajmowali się tylko i wyłącznie zakonnicy i wikariusze, z czasem tego typu prace mogły wykonywać inne osoby, niekoniecznie wywodzące się ze stanu duchownego.

W naszych zbiorach etnograficznych obecnie znajduje się ponad 700 eksponatów i corocznie, dzięki ofiarności mieszkańców, nasza kolekcja stale się powiększa.   
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz