środa, 12 sierpnia 2015

Kęckie zapiski legionowe - Piłsudski ojcem chrzestnymPrzeglądając liczne wspomnienia i relacje legionistów z pobytu I Brygady w Kętach w 1915 r. można znaleźć niezwykle ciekawe wydarzenia. Jednym z nich był chrzest legionisty żydowskiego pochodzenia, Józefa Norberta Lechtera, opisany przez kapelana brygady Kosmę Lenczowskiego. Chrzestnym był sam Józef Piłsudski. Autor nie pisze nic, gdzie też to się działo...

25.02. Chrzest Legionisty – Żyda, Józefa Norberta Leuchhtera, syna Jakuba i Heleny Brandys ze Skałatu. Chrzestnym był sam Józef Piłsudski ze Stefanią Sosnkowską, żoną Kazimierza, szefa sztabu Brygady. Na Pater noster kazałem zmówić Ojcze nasz. Nic nie słyszę. Na drugie Pater noster nadsłuchuję – nic nie słyszę. Na trzecie, patrzę na usta Piłsudskiego, czym go zmuszam do odmówienia. Mówi Ojcze nasz, ale mu się pokiełbasiło: Ojcze nasz nie wódź nas na pokuszenie, chleba naszego, święć się Imię – I wreszcie przestał. Widocznie nie odmawiał nigdy od dawna i zapomniał. […]” (O. Kosma Lenczowski, Pamiętniki kapelana legionów (opr. Jan Nowak) Kraków, Krosno 1989 s. 62-63)W związku z brakiem wskazania miejsca, którego nie można również określić z wcześniejszych wpisów, wielu autorów wydawnictw poświęconych Piłsudskiemu, typuje to wydarzenie na terenie ziemi oświęcimskiej. Autorzy „Kalendarium Józefa Piłsudskiego 1867-1935” Wacław Jędrzejewicz, Janusz Cisek  podają, że pod datą 25 luty odbył się chrzest legionisty żydowskiego pochodzenia, Józefa Norberta Leuchtera, dodając „Odbyło się to w okolicach Oświęcimia” (s. 350).

Jednak w księdze chrztów Parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach w roku 1915, widnieje pod poz., nr 31 zapis chrztu Lechtera, obok w rubryce chrzestnych – nazwisko Józef Piłsudski. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz