piątek, 17 maja 2019

Z miłości do historii...

18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. To święto ustanowione w 1977 roku przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów. W ostatnich latach o wydarzeniu zrobiło się głośno za sprawą organizowanej nie tylko w Polsce Nocy Muzeów. Instytucje (muzea, skanseny, izby regionalne) przygotowują wtedy dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Kęcka odsłona imprezy odbędzie się w najbliższą sobotę (18 maja) i wspólnie z Chorągwią Żywiecką – bractwem rycerskim postaramy się zapewnić Wam mnóstwo frajdy! Święto muzealników jest też dobrą okazją do tego, by przybliżyć Czytelnikom pracę placówki mieszczącej się w kamienicy Rynek 16.



Podstawowym zadaniem każdego muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów. Kęcka instytucja, choć niewielka w swoich rozmiarach, posiada ponad siedem tysięcy eksponatów. Na ekspozycjach stałych prezentujemy tylko część z nich. Większość przechowywana jest w magazynach. Muzeum, któremu patronuje Aleksander Kłosiński – kęcki rzemieślnik, kronikarz i kolekcjoner – od początku swej działalności miało charakter regionalny. I do tej pory zbiera cenne pamiątki z Kęt i okolicy: od dokumentów, zdjęć i pocztówek przez przedmioty z archeologicznych wykopalisk, te o wartości historycznej, eksponaty etnograficzne, dzieła sztuki sakralnej i mieszczańskiej oraz wiele innych. Nasza praca w tym zakresie koncentruje się przede wszystkim na zabezpieczaniu i opracowywaniu zbiorów – szczególnie fascynujące okazuje się to drugie zajęcie: poszukiwanie informacji o obiektach i historii z nimi związanych. Efektem tych prac są m.in. wystawy czasowe czy nasza rubryka w „Kęczaninie” – Eksponat miesiąca.

Niemniej, najważniejszy w kulturze powinien być jej odbiorca. Wspólne spotkania z miłośnikami lokalnej historii w ramach organizowanych od lat cyklów (Spotkania przy armacie, przy kawie, etc...) to szczególne doświadczenia. Zapraszamy na nie cenione osoby ze świata nauki, pasjonatów i regionalistów, by dzięki nim dowiedzieć się czegoś o przeszłości miasta i okolicy, a przy okazji pewnie o nas samych. Innym razem to my mamy okazję zaprezentować nasze odkrycia – bo przecież historia Kęt nie jest opowiedziana raz na zawsze, w ponad 740-letnim istnieniu miasta wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Wizyty w archiwum, ponowne analizy dokumentów, ale też powiększające się zasoby  źródeł cyfrowych pozwalają krok po kroku wypełniać te białe plamy. Niegasnące zainteresowanie kęczan tymi tematami owocują organizacją kolejnych prelekcji, ale skłaniają nas do podjęcia działań na polu wydawniczym. Publikacje – od folderów okazjonalnych, przez albumy aż po naukowe pozycje – dostępne są w muzealnym sklepiku, do którego zwiedzający chętnie zaglądają. Świadomi tego, że i muzea stają się powoli częścią globalnej wioski, równie chętnie naszą pracą dzielimy się w internecie. Udostępnianie digitalizowanych zbiorów na stronie internetowej, wpisy na bloga, a przede wszystkim aktywność w mediach społecznościowych – nade wszystko Wasze reakcje pokazują nam, że nasza praca jest potrzebna. Pod filmami, które umieszczamy w kanale YouTube, włączacie się w dyskusje nad historią i dziedzictwem kulturowym gminy Kęty, a to niezmiernie ważne!

Edukacyjny wymiar muzeum ma szczególne znaczenie w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczniowie szkół z regionu coraz chętniej zaglądają do placówki – warto przypomnieć, że w 2018 roku naznaczonym jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadziliśmy 110 lekcji i warsztatów. Najmłodszych przyciąga zapewne atrakcyjna forma zajęć, bo nieraz wracają potem z rodzicami, by zwiedzić samą ekspozycję. Kształtowanie świadomości wśród najmłodszych pokoleń, odkrywanie ich historycznej tożsamości pozostaje dla wielu kluczowym zadaniem, przed jakim stawiane jest Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Cieszy fakt, że młodzież może się u nas realizować, czego przykładem była organizowana w marcu wystawa „Stulecie kobiet” przygotowana przez wolontariuszki z PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego, Oliwię Cader i Kingę Kizner.

O pracy kęckich muzealników można sporo pisać. Udział w gminnych imprezach jak „Jarmark Świętojański”, współpraca z Towarzystwem Miłośników Kęt, kwerendy, niesienie pomocy mieszkańcom w poszukiwaniu informacji o ich przodkach, realizacja projektów zewnętrznych – to tylko niektóre ze spraw, których tu nie rozwijamy. Robimy to celowo, bo ten tekst w zasadzie ma być ukłonem w stronę naszych odbiorców! Dziękujemy, że od tylu lat jesteście z nami, pamiętacie o nas, przekazując do muzeum niezwykle cenne pamiątki, że doceniacie naszą pracę, a czasem sugerujecie, co możemy jeszcze poprawić. Bez Was nie ma nas!

Zespół Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz