środa, 27 maja 2020

Na 30-lecie samorządu

Upadek komunizmu przyniósł znaczące zmiany w życiu mieszkańców Gminy Kęty. Jedną z nich było oczywiście przywrócenie samorządu terytorialnego, którego tutejsze tradycje sięgały średniowiecznych początków miasta. Wprowadzona w 1990 r. ustawa o samorządzie dawała gminom samodzielność w podejmowaniu decyzji dotyczących m.in. zarządzania majątkiem, oświaty, kultury, sportu, zagospodarowania przestrzennego czy ochrony środowiska.





W pierwszych samorządowych wyborach powołano Radę Miejską, która spośród swoich członków wybrała pierwszego burmistrza Gminy Kęty – Władysława Surówkę. Opracowano wtedy także podstawowy dokument regulujący funkcjonowanie samorządu – Statut Gminy Kęty. Istotne procesy rozwojowe przebiegały w tle zachodzących zmian administracyjnych, takich jak włączenie gminy w granice nowo powstałego Województwa Małopolskiego (1997) i Powiatu Oświęcimskiego (1999). Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Kęty, tak jak inne miasta w kraju, zyskały nowe możliwości, m.in. w nawiązywaniu kontaktów z zagranicznymi partnerami. Współpraca z słowacką Turzovką przyczyniła się do realizacji wielu projektów z zakresu promocji kultury i dziedzictwa historycznego obu miast. Od początku lat 90. minionego stulecia trwa proces usprawnienia pracy tego samorządu, w czym mają pomagać kolejne powstające jednostki, takie jak: Ośrodek Pomocy Społecznej (1990), Straż Miejska (1992) Miejski Zakład Energetyki Cieplnej (1992), Przedsiębiorstwo Komunalne „KOMAX”, Ośrodek Sportu i Rekreacji (1998), Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej (1999), Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego (2004).

Przemiany ustrojowe dotknęły nade wszystko sektor gospodarki. Po prywatyzacji przedsiębiorstw i spółdzielni robotniczych mieszkańcy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Będące symbolem kęckiego przemysłu minionej epoki Zakłady Metali Lekkich nie podzieliły losu podobnych wielkich firm w regionie – skutecznie zarządzane przekształciły się w Grupę Kęty, czyniąc ją potentatem w branży metalurgicznej na skalę europejską. Ponadto powstawały inne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te małe, nawiązujące po trochu do rzemieślniczych tradycji miasta.

Symbolem ustrojowych zmian w przestrzeni miejskiej stał się powrót pomnika św. Jana Kantego na Rynek. Ufundowana przez mieszkańców w połowie XIX wieku rzeźba na postumencie przedstawiająca słynnego rodaka – dziś patrona m.in. miasta, studentów, UJ i Diecezji bielsko-żywieckiej – została rozebrana w czasie okupacji. Po dziesięcioleciach, 3 maja 1991 roku, wróciła na swe dawne miejsce. Z kolei kroniką minionych trzydziestu lat stała się samorządowa gazeta „Kęczanin”. Pierwszy numer kęckiego pisma ukazał się w marcu 1991 roku, a redaktorem naczelnym został Maciej Hejnowicz.

ŁG

Pisząc artykuł, korzystałem z archiwalnych numerów "Kęczanina" oraz książki "Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz