![]() |
Kafel ceramiczny z zamku Wołek RMP/862 |
W tym miesiącu prezentujemy kafel ceramiczny zielono szkliwiony zdobiony dekoracją geometryczną i roślinną, pochodzący z zamku Wołek. Dzięki staraniom muzealników udało się posiadane przez nas fragmenty kafla zrekonstruować. Szczególe podziękowania przesyłamy Pani archeolog Jadwidze Olbrot za wszystkie konsultacje merytoryczne i techniczne.
Kafel z naszych zbiorów jest kaflem gzymsowym lub fryzowym środkowym o wymiarach 9,5 x 20 cm. Tworzy profilowaną płytkę licową o kształcie prostokąta w ułożeniu horyzontalnym. Ozdobiony niegłęboką reliefową dekoracją o układzie pasowym. Został wykonany z gliny żelazistej, a powierzchnię lica pokryto szkliwem zielonym, prawdopodobnie ołowiowym, o odcieniu oliwkowozielonym.
W górnej części można zobaczyć półwałek ozdobiony ukośnymi prążkami. Poniżej znajduje się listwa oddzielająca pas z naprzemiennym wzorem utworzonym przez koła i schematyczne lilie połączone poziomymi kreskami. Przy dłuższych krawędziach lica utworzono wypukłe listwy. Wnętrze kafla jest okopcone.
Jak podaje literatura przedmiotu późnośredniowieczne i nowożytne kafle wypalano w temperaturze od 720 – 1020 ° C. Proces szkliwienia natomiast podnosił ich estetykę, zapobiegając zabrudzeniom, zwiększając twardość, nadając gładkość i ułatwiając mycie, a przede wszystkim zapewniał całkowitą nieprzepuszczalność wyrobu.
Opisany kafel piecowy można oglądać na naszej nowej ekspozycji stałej, w dziale archeologicznym. Serdecznie wszystkich zapraszamy!
Paula Wojewodzic
Bibliografia:
Moskal Katarzyna, Kafle w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Kraków 2012
http://piece.dworeklosie.pl/kafle/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz