czwartek, 28 marca 2013

Dawne zwyczaje Wielkanocne w Kętach

Jak wyglądała Wielkanoc w Kętach ponad 200 lat temu ? Na to pytanie daje nam odpowiedź Ambroży Grabowski w swoich "Wspomnieniach" t. 2. Dziś już zapomniane zwyczaje bicia dzieci rózgami w Wielki Piątek, topienie bałwana czy obwieszania żuru są zapomniane. Czas je przypomnieć.Oddajmy więc głos samemu Grabowskiemu

czwartek, 21 marca 2013

Z problemów badacza kęckiej historii




Ostatnie nasze działania pokazały jak bardzo dużo mamy do zrobienia. Nie mam na myśli naszej codziennej pracy z katalogowaniem zbiorów, ich opisem czy edukacją historyczną, która staje się coraz lepsza. Mam na myśli pracę badawczą. Stan wiedzy na temat przeszłości miasta jest rzecz ujmując mizerny. 

czwartek, 14 marca 2013

Emocjonalnie o powstaniach



 Takich emocji dawno nie obserwowaliśmy w naszym muzeum, kiedy rozmawialiśmy o historii. Wszystko przez jeszcze wciąż poruszającą serca kwestię powstań narodowych.


 12 marca bieżącego roku odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu O przeszłości - przy kawie. Temat spotkania brzmiał  „Bić się czy nie bić” nawiązywał do tytułu słynnej książki Tomasza Łubieńskiego poświęconej trzem polskim zrywom narodowym: insurekcji kościuszkowskiej, powstaniu listopadowemu oraz powstaniu styczniowemu.

wtorek, 5 marca 2013

Wyniki ankiety o stworach mitycznych (ale czy do końca ?)

Na pytanie "O jakim stworzeniu słyszeliście ?" odpowiedziało 11 osób. Jedna osoba słyszała o strzydze, 10 o Baba Jadze. A więc wszyscy słyszeli o strzygach ! Strzyga bowiem za R. Berwińskim ma trzy znaczenia, jako:

Normalny, ale długi dzień



Dzisiaj długi dzień, ze względu na Spotkanie przy armacie – 12 godz. Jednak świecące słońce napawa optymizmem. Za nami koncepcja odświeżenia ekspozycji stałej.